22 Şubat 2022 Salı

KIRMA YEŞİL ZEYTİN/ ÇİZME YEŞİL ZEYTİN/ SİYAH SELE ZEYTİN HAZIRLANMASI

   


Ekim ayının sonlarına doğru zeytin meyveleri ağaçlardan toplanır ve kısa süre sonrada  hazırlanan zeytinler sofralarla buluşur. Zeytini biz Türkler genellikle kahvaltı sofrasında tüketiriz. Ancak zeytini salatalarımızda, ekmek pişirirken, pizzada ve meze olarak içki servislerimizde de tüketiriz. Sofralarımızdan zeytin ve peynir eksik olmaz. Zeytinin hazırlanması oldukça kolaydır. Ancak hazır hale gelmesi için beklemek gerekir. Tarifleri denemeniz dileğiyle.

   1-KIRMA YEŞİL ZEYTİN: Toplanan ilk yeşil zeytinlerle bölgemizde tekniğinden dolayı kırma diye adlandırdığımız zeytini hazırlarız. Olgunlaşmaya başlayan yeşil, kararmamış zeytinlerden yapılır.            

   Yapılışı: Zeytini yıkayın.Yeşil zeytinleri sert bir zemin üzerine alıp, çekiç veya benzeri bir sert cisimle etli yeşil kısımlarını kırın (çekirdeğini kırmadan). Kırılan zeytini kavanoza yerleştirin. 

   Üzerine ekleyeceğiniz su için;1 litre suya 2,5 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyerek zeytinin üzerine ekleyin. 

   Kavanozun kapağını kapatın.Yaklaşık 15 gün sonra zeytinleriniz yemeye hazır hale gelir. Bu şekilde kırma zeytin uzun süre bozulmadan dayanır. Serin ve kuru bir ortamda saklayın.Yiyeceğiniz kadar zeytini kavanozdan bir kaseye alın ve tuzlu suyunu gidermek için içme suyunda bir gece bekletin. Ertesi gün tuzlu suyundan arınan kırma yeşil zeytininize, zeytin yağı ekleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. 

   Not: Kırma zeytini üzerine hiç tuz eklemeden de yapabilirsiniz. Hergün suyunu değiştirerek zeytinin acı tadı kaybolana kadar bu işlemi tekrarlarsınız. Tadlandığında ise zeytinin erimemesi için zeytinyağı ve limon dilimleri ekleyerek hemen tüketmeniz gerekir. Aksi halde kısa sürede zeytin bozulur, erir.

   2-ÇİZME YEŞİL ZEYTİN: Zeytinler olgunlaşıp irileştiğinde artık çizme yeşil zeytin yapma zamanı gelir. Çizme yeşil zeytin hazırladığınızda bütün bir yıl tüketeceğiniz salamura zeytininizi hazırlamış olacaksınız. Zeytinin yenilebilir duruma gelmesi yaklaşık 1 ay sonra olacaktır. 

   Yapılışı: Yıkadığınız zeytinleri bir bıçak yardımı ile çekirdeğine denk gelmeyecek şekilde 3 tarafından boyuna çizin. Kavanoza doldurun. Salamura suyu için; 1 litre suya 3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 yemek kaşığı limon tuzu ekleyin.Salamura suyunu zeytinin üzerine ekleyip kavanozun kapağını kapatın. İlk bir hafta zeytinin üzerinde gaz oluşur. Bu gazı çıkarmak için kapağını açıp gazını çıkarın ve tekrar kavanozun kapağını kapatın.Serin ve kuru bir yerde kavanozu bekletin. Zeytininizin tadı, tatlandığında yiyeceğiniz kadarını kavanozdan çıkarıp yıkayın, üzerine zeytinyağı ekleyip servis edin. Afiyet olsun.

   3- SİYAH SELE ZEYTİN: Siyah zeytin Kasım ayının ortalarında toplanır. Yapılışı çok daha kolaydır. Ancak uzun sürede hazır hale gelir. 

   Yapılışı: Beresiz ve siyah renkli zeytinleri seçin. Siyah zeytini yıkayıp bir gece kurumaya bırakın. Zeytininiz ıslak olmasın. Su eklenmeden kuru olarak hazırlanacaktır. Herhangi bir çizme veya kırma işlemi yapılmayacaktır. Kuruyan zeytini bir kavanoza yerleştirin. 3 Kg zeytine 1 çay bardağı kaya tuzu, 1/2 çay bardağı ayçiçeği yağı, 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi ekleyin. Kavanozdaki zeytinleri her gün çalkalayın. Arada bir kavanozun kapağını yavaşça açın. İçinde biriken gaz çıksın.Yaklaşık 2 ay sonra yemeğe hazır hale gelecektir. Kavanozun içinde zeytinin bıraktığı kendi siyah renkli suyu oluşacaktır. Bu suyun içinde zeytin 2-2,5 ay kalacak. Sonrasında zeytinin bıraktığı bu suyu döküp zeytininizi yıkayıp süzgeçe alın. Yıkandığı su süzüldükten sonra kağıt havlu üzerine tepsilere zeytini yerleştirin. Tepside 3-4 gün zeytin kuruyup hafifçe büzüşecek ve koyu siyah renge dönüşecektir. Kuruyan zeytini tepsiden alıp cam kavanozlara yerleştirin üzerine 1 yemek kaşığı ayçiçeği yağı ekleyin. Kavanozun kapağını kapatıp serin bir yerdezeytinlerinizi saklayın. Yiyeceğiniz kadar zeytini kavanozdan alıp üzerine zeytinyağı ekleyip limon dilimleri ile servi edin. Afiyet olsun.

  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder